Jak napełnić pióro wieczne

Jak napełniać pióro wieczne - Kompletny poradnik krok po kroku

Jak napełniać pióro wieczne - poradnik

Posiadanie pióra wiecznego to dla wielu osób symbol elegancji i prestiżu. Jednak, aby cieszyć się jego pięknem i użytecznością, konieczne jest prawidłowe napełnianie atramentem. W tym artykule przedstawimy prosty poradnik, jak prawidłowo napełnić pióro wieczne, aby cieszyć się płynnym i komfortowym pisaniem.

Wybór atramentu lub nabojów

Do napełnienia pióra wiecznego możemy użyć atramentu w buteleczce lub specjalnych nabojów przeznaczonych do pióra wiecznego.

Napełnianie atramentem

Napełnianie bezpośrednio przez stalówkę

W piórze znajduje się tłoczek do atramentu. Przed napełnianiem pióra należy wyjąć tłoczek z pióra i go przepłukać wodą. Jeśli pióro i tłoczek są nowe, krok z płukaniem można pominąć. Po założeniu tłoczka do pióra możemy przystąpić do napełniania. Najpierw należy sprowadzić tłok tłoczka na sam dół, kręcąc końcówką tłoczka. Następnie zanurzamy stalówkę pióra w buteleczce z atramentem i kręcimy końcówką tłoczka, aż tłok zassa atrament - kręcimy do momentu, aż poczujemy opór i tłoczek będzie napełniony maksymalnie. Gotowe, nasze pióro jest napełnione i gotowe do pisania.

Napełnianie tłoczka/konwertera z buteleczki z atramentem

Tłoczek, inaczej konwerter do pióra wiecznego, to nic innego jak nabój wielokrotnego użytku. W naboju atrament napływa grawitacyjnie do stalówki, w tłoczku możemy się dodatkowo wspomóc, dokręcając tłok. Wyjmujemy tłoczek z pióra, jeśli był wcześniej używany, płuczemy go wodą i sprowadzamy tłok na sam dół, kręcąc nim do oporu. Zanurzamy w buteleczce z atramentem i nabieramy atrament, kręcąc tłokiem w odwrotną stronę, aż poczujemy opór. Wkładamy tłoczek do pióra i delikatnie dokręcamy tłok, aby atrament napłynął do stalówki. Można również trzymać pióro i poczekać, aż atrament napłynie grawitacyjnie. Po krótkiej chwili pióro powinno być gotowe do pisania.

Napełnianie tłoczka/konwertera igłą z tłoczkiem

W tym wariancie będzie nam potrzebna igła z tłoczkiem, którą można zakupić w naszym sklepie. Czysty tłoczek przygotujemy do napełnienia. Tym razem odkręcamy tłok maksymalnie do samej góry. Zanurzamy igłę w buteleczce z atramentem i pobieramy atrament. Następnie wstrzykujemy atrament do konwertera - powtarzamy to jeszcze raz, aby konwerter był napełniony maksymalnie. Wkładamy tłoczek do pióra i delikatnie dokręcamy tłokiem, tak aby atrament napłynął do stalówki. Można też po prostu trzymać pióro i poczekać, aż atrament napłynie grawitacyjnie. Po chwili pióro powinno być gotowe do pisania. Zaletą tej metody napełniania jest to, że nasze ręce nie pobrudzą się atramentem. 

Zakładanie nabojów

Naboje to wygodne rozwiązanie. Każdy nabój na wlocie posiada korek w postaci metalowej kulki. Aby nabój był skutecznie założony, kulka musi zostać przepchnięta do środka naboju, aby otworzyć wlot. Jeżeli zakupiliśmy pióro z tłoczkiem, należy go wyjąć z pióra. W miejsce tłoczka zakładamy nabój i wciskamy go, aż usłyszymy klik. Charakterystyczny klik to nic innego jak przepchnięcie kulki do środka naboju. Trzymamy pióro około minutę pionowo i czekamy, aż atrament napłynie do stalówki. Pióro powinno być gotowe do pisania.

Problemy przy napełnianiu

Pióro nie chce w ogóle pisać

Jeśli po minucie pionowego trzymania pióro nie chce pisać, możemy spróbować strzepnąć piórem, jak termometrem rtęciowym, ale pionowo w dół na kartkę papieru. Przy drugim lub trzecim strzepnięciu powinna polecieć kropla atramentu. Pióro powinno już wtedy pisać.

Naboje nie pasują lub są luźne

Sprawdź, czy zostały zakupione odpowiednie naboje. Do części naszych piór, np. Classic Script, pasują naboje o średnicy wewnętrznej wlotu 2.6 mm, a do pozostałych, np. Silver Moon, naboje o średnicy wewnętrznej wlotu 3.4 mm.

Pióro przerywa

Jeśli pióro przerywa, może to oznaczać, że kanalik doprowadzający atrament do stalówki jest zatkany. Aby temu zaradzić, można wykorzystać tłoczek i spróbować kilka razy zassać przez stalówkę mieszankę wody oraz kropli płynu do mycia naczyń i mydła. Po każdym takim zabiegu należy wylać mieszankę bezpośrednio z tłoczka. Alternatywnie, możemy spróbować przepchać cały układ taką miksturą. Na koniec należy wypłukać czystą wodą konwerter i pióro w ten sam sposób.

Jeśli używamy tłoczka, przyczyną problemu może być bąbel powietrza znajdujący się poniżej atramentu w tłoczku. Wystarczy wtedy postukać paznokciem w tłoczek, aby atrament spłynął na sam dół.

Mamy nadzieję, że poradnik pomógł :)

Zespół Pióropuszek ❤️

Back to blog

Leave a comment

Please note, comments need to be approved before they are published.